A kzpkori ember letmdja
2005.03.28. 11:01
tkezsi szoksok:
A XII szzad kzepig a nemessg napi ngy tkezst tartott, melyen szinte az egsz udvartarts jelen volt. A lakomkon zenszek, mutatvnyosok szrakoztattk a vendgeket. A ksbbiekben a nyilvnos tkezsek szma napi egyre korltozdott, majd a XV. szzadtl fokozatosan kihalt s csak nagyobb esemnyek alkalmval rendeztek szleskr lakomkat.
Az ebd legkedveltebb idpontja 11, a vacsor 6 ra volt.
A legkedveltebb nemesi ital a fszerezett bor volt. Kt jellemz ital a hippocras, az ersen fszerezett vrs vagy fehrbor, s a clarry, a mzzel zestett ktharmad rszt fehr, egyharmad rszt vrsborbl ksztett frisst.
A fnemesek s vendgeik a terem vgben egy emelvnyen foglaltak helyet. A kisebb rang nemesek hossz asztala a padl szintjn, a fnemesi emelvnyre merlegesen kapott helyet. A legkisebb rangak a fal mell szorultak. A terem tls oldaln, az emelvnnyel szemben llt a tlalasztal s a pohrszk.
A f asztalok kb. fl mter szlesek s rendkvl hosszak voltak. Az asztal kt vgn ll ltalban dszesen faragott lbakat egy hossz rd kttte ssze, ami lbtmaszknt is szolglt. Az egyszerbb asztalok egy-egy kecskelbra helyezett deszkbl lltak. Kt egymsra helyezett finom vszon vagy damaszt tertt hasznltak. Az als az asztal kt vgn egszen a fldig rt s oldalt is mlyen lelgott. A fels tert kizrlag az asztal lapjt fedte. A tertk szlt brsony, selyem vagy arany rojtok dsztettk. A tlalasztalokat s a pohrszkeket is tertkkel bortottk.
A dszes startt a hzigazda jobb oldalra helyeztk. Az aprdok s szolgk kenyrszeleteket, pecsenystlakat, fatnyrokat helyeztek az asztalra, majd minden vendg mell kanalakat s kupkat raktak. A vendgek sajt kseiket hasznltk, de az asztalon nagy szeletelksek is tallhatak voltak.
Evs eltt a nemesi lakomkon ltalnos volt a kzmoss! Fnemesi vendgek esetn a pohrnok, egybknt az aprd mosta meg a vendg kezt a kvetkez mdon: trden llva, bal kezben egy res, jobb kezben egy illatostott vzzel teli ednyt tartva az utbbi ednybl a vizet az elkel vendg kezre nttte gy, hogy a lecsorg vizet az als edny fogja fel.
Az teleket aprdok s szolgk szolgltk fel. Az teleket bemutattk minden egyes vendgnek, majd, amennyiben a vendg krt az adott telbl, megfelel darabot vgtak szmra. Az italokat trdepl pohrnokok nyjtottk t, bal kzben a kupt, jobban annak fedelt tartva.
Egy ftkezs ltalban legalbb t fogsbl llt, sokfle mrtssal (Angliban). A fogsok kztt dessgeket szolgltak fel, melyek ltalban a cukrszmvszet remekei voltak s klnleges formkra (pl. kastly vagy haj modellje) mintztk.
Nagy megtiszteltetsnek szmtott, ha a lovag egy tlbl evett hlgyvel.
Az tkezs s az ismtelt kzmossi ceremnia utn dessgek, cukrozott gymlcs s fszeres bor szolgltatta a desszertet.
- a kzposztly
A kzposztlybeliek f tkezse este nyolc krl trtnt s legfeljebb egy levesbl s ktfajta hstelbl llt. Minden tkez sajt kanllal s kssel rendelkezett.
- a kznp
Az alacsonyabb osztlyok az ersznykben hordtk a ksbl s kanlbl ll eveszkzkszletket, a parasztok fa vagy csontkanalukat a sapkjukba vagy ruhjuk csuklyjba helyeztk. A reggeli a XV. szzadban terjedt el, ltalban kenyrbl, marhahsbl, disznsajtbl s heringbl llt. Hozz bort vagy srt fogyasztottak. Etikett:
A kzhiedelemmel ellenttben mr a XV. szzadban (s valsznleg jval eltte is) rvnyben volt a mai illemszablyok tbbsge. Mi a S.A.G.A.-nl azt valljuk, hogy csakgy, mint ma, a lert illemszablyokat azrt rtk le, mert a bennk foglaltak jelentettk az elfogadott viselkedsi formkat, s nem azrt, mert azok a szoksok voltak rvnyben, amiket a szablyok tiltottak.
- A kenyeret nem haraptk, hanem trtk.
- Nem volt illend tl sok telt a sznkba venni..
- Ivs eltt s utn illend volt megtrlni a sznkat, teli szjjal nem volt ildomos inni.
- A fogak piszklsa (kssel vagy bottal) illetlensgnek szmtott.
- Az evs utn kezet kellett mosni, s tilos volt a kzmos ednybe kpni.
- A csmcsogs tilos volt, csakgy mint a bfgs vagy a csukls.
- A knykt s a kzfejet nem illett letenni az asztalra.
- Illetlensgnek szmtott a tert sszecspgtetse.
- A kpkds tilos volt.
- Nhny kzpkori illemszablyt ma is sok tkez figyelmbe lehetne ajnlani.
Alvsi szoksok:
- A XI. s a XII. szzadban nem ltezett kln nappali s hlruhzat.
- A XIII. s XIV. szzadban a kln hlszobval rendelkez nemesek egsz egyszeren ruha nlkl aludtak.
- A klnll hlruha s a hlsipka a XV. szzadtl jellemz.
- Elalvs eltt ltalban dessget s fszeres bort fogyasztottak.
Higinia:
A kzhiedelemmel ellenttben a trbadr nekekben s lovagi trtnetekben meglepen sok utals tallhat a frdkre s tisztlkodsra. A kzpkor ideje alatt a rmai tradci tovbbvitelvel rengeteg nyilvnos frdhely ltezett. Egszen a XIII. szzadig a nyilvnos frdk kultrlis tallkozhelyknt is szolgltak, ettl kezdve a frdk egyre inkbb pusztn tisztlkodsi szerepet tltttek be. Mr a XIII. szzadban is hasznltak "frdst", az illatos vzben frdzs a felsbb s a kzposztly kedvelt idtltse volt. Ezzel ellenttben gy tnik, hogy a ruhjukat viszonylag ritkn mostk.
A legtbb szerzetesi rendhzban klnll frdszobkat ptettek a bentlakk s a vendgek szmra. Az egyhz nem tlte el a tisztlkodst, pusztn a tlzsba vitt, magamutogatn hi test- s hajpolst.
Frdshez vagy szimpla fa vagy fallvnyokon ll nagy fmkdat hasznltak. A XIII. szzadtl a kdat sokszor storszeren krbefggnyztk, valsznleg szemrmessgi okokbl ppgy, mint a vz tlzott kifrcsklsnek megakadlyozsra. Fri csaldoknl gygynvnyekkel teleszrt rzsavizet, szivacsot s virgos illatostott trlkzket hasznltak. Minden bizonnyal ismertk a zuhanyzst is, csakgy mint a vzbltses WC-t
|