rdekessgek
2005.03.28. 11:09
Ha megfigyelitek, minden tteremben elszr a bal oldali asztalokat foglaljk el s ltalban egy terembe lpve mindenki bal fel indul. Merthogy mikor mg barlangban laktunk s be kellett menni abba a stt lyukba, mindenki a bal fal mell hzdott, hogy a jobbjban lv bottal vdhesse magt... A balos (angol) kzlekeds is gy alakult ki, hogy a kardot bal oldalon hordtk, ergo a lra felszllni csak annak bal oldalrl lehet. A lra viszont ltalban az t SZLN szlltak fel, teht menetirny szerint a bal szln , esetleg egy k segtsgvel, aztn el is indultak szpen ugyanazon az oldalon. Nem is beszlve arrl, hogy ajnlatos volt a szembejv lovast jobb oldalunkra engedni, hogy az esetleges tmadst kivdhessk. A jobbos kzlekeds esetn ez nem megy. Az is rdekes, hogy az ember nvekedse sorn vgigksri a fegyverek fejldst. A kisbabk csak marnak, aztn elkezdenek hajiglni, aztn kisgyerekknt bottal cspelnek amit csak elrnek, aztn jn a piff-puff a kiflivel...
A Tatrok
Mongol hadszervezet a decimlis rendszerre plt. A legnagyobb egysg a tmen volt, melyet tzezer harcos alkotott. Egy nagyobb hadsereg ltalban hrom tmenbl llt. A tmen tz ezredbl (mingn), az ezred tz szzadbl (dzsgun), a szzad pedig tz tizedbl (rbn) llt. Az rbnok tz katonja tbbsgi szavazssal vlasztotta meg tizedest, a tz tizedes pedig hasonl mdon vlasztotta a dzsgun szzadost. A mingnok s a tmenek parancsnokt viszont mr szemlyesen a kn jellte ki. A kinevezs felttele a rtermettsg volt, a szrmazs vagy az letkor nem jtszott szerepet. A tmenek s mingnok parancsnokai a nojon cmet viseltk, a hadsereg parancsnokt pedig orloknak neveztk. A harcosok ltalban knai selyembl kszlt ruhzatot viseltek, flje brpnclt hztak. A brpnclt kvlrl halenyvbl kszlt lakkszer bevonattal lttk el, mely mg ellenllbb tette a fegyverek behatsaival s a nedves idjrssal szemben. Nem ritkn lovaikat is ilyen brpnclzattal lttk el. A mongol harcosok sisakjnak fels rsze fmbl kszlt, a fleket s a tarkt vd rsz viszont brbl. Lbukat gyakran vaslemezekbl kszlt pikkelypncllal is vdtk. Mivel Mongliban a hmrsklet telente gyakran –60 celsius fokig is lecskken, a megfelel ruhzat letbevgan fontos volt szmukra. A mongolok nehz brcsizmt hordtak, alatta nemezbl kszlt harisnyt, tlidben tbb rteg gyapjruhba burkoltk testket, kvl szrmebundt vagy brnybr subt viseltek, a sisak fl szrmesapkt hztak. Minden harcos fel volt szerelve hadi szekercvel, szablyval, lndzsval, valamint kt visszacsap jjal is. Az egyik knny j volt, mellyel gyorsan lehetett lhtrl nyilazni, a msik egy nehezebb darab volt, melyet lrl szllva hasznltak tvoli clpontok ellen. Ez az j valsznleg ersebb volt mint az angol hossz j. Minden egyes katona tbb tegezt is hordott magval, a klnbz fajta nylvesszk szmra. A mongol hadsereg hatsos nehzfegyverzettel is rendelkezett: klnbz katapultokkal, lndzsavetkkel, melyek kzl a kisebbek sztszedhetk voltak, s lhton, vagy ktkerek kordn lehetett ket szlltani; valamint alkalmaztak ballistkat, hatalmas szmszerjakat, melyekkel hatalmas nylvesszket lehetett kilni tbb mint 300 mteres tvolsgra, viszonylag nagy pontossggal.
Lovag rendek
Kacifnt: "naphosszat a levegt csapkodni a kardjukkal"... nem tnt mg fel, hogy mit csinlunk edzsen? :) Komolyra fordtve a szt, itt egy lista a fbb vilgi lovagrendekrl, az alaptjukkal s az alapts vvel, esetleg a vdszenttel:
A Szalag Rendje: XI. Alfonso, kasztliai kirly (1330) A Trdszalag Rendje: III. Edward (1348) vdszent: Szent Gyrgy A Csillag Rendje: Jnos francia kirly (1351) A Csom Rendje: Npolyi Lajos (1352) vdszent: Szentllek Az Aranycsat Rendje: IV. Kroly (1355) A Kard Rendje: Ciprus kirlya (1359) A Gallr Rendje: Savoy grfja (1363) A Srkny Rendje: Zsigmond csszr (1413?) Az Aranygapj Rendje: J Flp (1413) A Hatty Rendje: Albert Achilles brandenbergi herceg (1444) A Kifli (?-Croissant) Rendje: Anjou Ren (1448) vdszent: Szent Maurice Szent Mihly Rendje: XI. Lajos francia kirly (1469)
|